top of page

YAYINLAR / SERBEST MİMAR: 

Serbest Mimar

Güncel: Serbest Mimar 50

Farklı dönemlerde görev alan birbirinden kıymetli yayın komisyonu üyelerinin özverili çabalarıyla, 2009 yılının Ocak ayından bu yana yayın hayatına kesintisiz olarak devam eden ve Türkiye mimarlık literatüründe çok önemli bir yere sahip olan Serbest Mimar Dergisi, cumhuriyetimizin 100. yılında 50. sayısına erişmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor. Bu özel sayımızın kapağında, derginin bugüne kadar yayınlanmış olan kapaklarından oluşan bir grafik derlemeye yer vererek geçmiş sayılarda emeği geçen tüm yazar ve yayın kurulu üyelerimize de teşekkür etmeyi amaçladık.

Dolu dolu içeriğiyle sizlerle buluşturduğumuz 50. sayımızın Dosya bölümünü cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak hazırladık. Dosya sayfalarımızda Mehmet Soylu’nun “Mimarlık Alanında Örgütlenme, Meslek Mevzuatı ve Mesleki Dergi Yayıncılığı” başlıklı ön yazısının ardından Çetin Ünalın’ın “Cumhuriyet Dönemi Mimarların Meslek Örgütlenmesi”, Şükrü Kocagöz’ün “Meslek Düzeninin Gelişememesinin Kısa Tarihçesi 1950-2024”, Hasan Özbay’ın “Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Dergileri”, İmran Satış Atar ve Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın “Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Yüzyılında Modern Yapıların Yıkımı”, Aslı Özbay’ın “Koruma Meseleleri: 100. Yıl Değerlendirmelerinde Eksik Bırakılanları Tamamlama Amaçlı Bir Deneme” ve Kadri Atabaş’ın “İki Farklı 100. Yıl Kutlaması Üzerine” başlıklı makaleleri bulunuyor.

Tamamlanmamış veya halen yürütülmekte olan projelerden bir seçki içeren “Masaüstü” sayfalarımızda Aura Design Studio, Manço Mimarlık, Per Se Mimarlık, Nun Architecture Design ve Yanardağ Architecture’ın projelerini bulabilirsiniz. “Yaka Resmi” bölümümüz ise geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Neşet Arolat, Anthony Vidler ve Hasan Özbay’ın kaleme aldığı Ertur Yener anmalarının yanı sıra Çiğdem Yücel’in kaleme aldığı “Çelik Erengezgin’in Yaşam Öyküsü ve Yapıtları” başlıklı yazıdan oluşuyor.

“İyi Şeyler” bölümünde Nevzat Sayın’ın kaleme aldığı “Sinema ve Mimarlık Üzerine” başlıklı yazı ile “Murat Artu Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması Açıklandı”, “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi”, “Yazgan Tasarım’ın 20 Yılı Sergisi” ve “RIBA Stirling Ödülü 2023” haberleri yer alıyor. “Deprem Gündemi” bölümünde ise Yunus Emre Fidanel’in “Kahramanmaraş ve Çevresinde Bugün” ve Ö. Deniz Emir’in “11 Ayın Ardından Antakya” başlıklı raporlarının yanı sıra “TürkSMD’nin Deprem Konulu Çalışmaları” başlıklı haber bulunuyor.

“Yarışma” bölümümüzde yazarımız Dürrin Süer, “Bir Uygarlık Odağı Olarak Başkanlık ve Şehir Meclisleri Fikir Projesi Yarışması”nı değerlendirmeleriyle birlikte ele alıyor. GEOMİM tasarımı FENZ, mimaristudio tarafından tasarlanan Pelsan Tekstil Ofisi ve Yalın Mimarlık tasarımı Suluca Evi bu sayıdaki “Yeni” sayfalarımızda yer verdiğimiz projeler.

SM 50-compressed.jpg

Prof. Dr. Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın editörlüğünde hazırlanan “Modern Mimari Eserlere Geziler” serisinin 13. makalesinde Esra Eken Güney’in yazdığı “Köy Enstitüsü’nden Eğitim Müzesine: Akpınar Köy Enstitüsü Yerleşkesi” bulunuyor. Söyleşi sayfalarında, yayın kurulu üyelerimizden Osman Tutal’ın Mimar, Çizer, Akademisyen Hakan Keleş ile akademik hayatının içinde yer alan Lilliput temelli çizimlerini, çizimlerin hikayesini ve geleceğini konuştukları röportaja yer veriyoruz.

Moderni Koruyamama(k) bölümünde Doğan Tekeli’nin kaleme aldığı “Hazine ve Maliye Bakanlığı Binası Gerçekten Hasarlı mı?” başlıklı yazının yanında “Tercüman Gazetesi Binası Yıkıldı” haberini okuyabilirsiniz. “Dünyadan” bölümünde ise David Chipperfield Architects tasarımı Yunanistan Ulusal Arkeoloji Müzesi projesine ve Osman Tutal’ın kaleme aldığı “Bir Dönüşüm Hikayesi: Ostrava, Vitkovice, Pleskot” yazısına yer veriyoruz. Berna Tanverdi’nin “Vietnam ve Kamboçya: Küllerinden Doğan İki Ülke” başlıklı yazısını “Oradaydık” sayfalarımızda bulabilirsiniz.

 

Cumhuriyetimizin 100. yılı, Serbest Mimar Dergisi’nin 50. sayısı kutlu olsun!

Yasemin ŞENER

 

Dergiye bu linkten ve Dergilik uygulamasından ücretsiz ulaşabilirsiniz! Keyifli okumalar...

SM-SonSayi

Serbest Mimar'a abone olun!

Başvurunuzu aldık, teşekkürler!

SM-Abonelik

Tüm Sayılar

SM-TumSayilar

Serbest Mimar'ı sosyal medyada takip edin!

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
SM-SosyalMedya

Künye

SERBEST MİMAR

Üç Ayda Bir Yayımlanır

Sahibi:

Ali Osman Öztürk | TürkSMD Başkanı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü:

Mehmet Soylu

 

Yayın Koordinatörü:

Yasemin Şener

Editör:

Gülce Halıcı

Yayın Komisyonu:

Ahmet Sukuti Tükel, Aslı Özbay, Aytaç Özen, Burak Bican, Cüneyt Kurtay, Deniz Güner, Dürrin Süer, Emrullah Yıldız, Figen Kıvılcım, Gamze İlalan, Gamze Köküm, Gökhan Hezer, Güney Tonkal, Hasan Özbay, İlhan Selim Kural, Kadri Atabaş, Kumru Alpaydın, Mehmet Soylu, Mehmet Turhan Kayasü, Meral Ekincioğlu, Osman Tutal, Selin Nevrim Fidan, Suha Özkan, Şerife Meriç, Şükrü Kocagöz

Yayın Türü:

Yaygın Süreli Yayın

Grafik Uygulama:

Belma Kuyucu

Yönetim Yeri, Abonelik, Reklam ve Dağıtım:

Türk Serbest Mimarlar Derneği

Dumlupınar Bulvarı, Eskişehir Yolu 7.Km. Mustafa Kemal Mah. 2123. Sk. No:164 - Kentpark AVM Arka Cephesi

+90 312 219 94 08

info@tsmd.org.tr

SM-Kunye
bottom of page