top of page

YAYINLAR / SERBEST MİMAR: 

Serbest Mimar

Güncel: Serbest Mimar 47

Serbest Mimar Dergisi’nin içerik yönetimine gururla dahil olduğumuz 47. sayısını tamamlayacağımız günlerde, ülkemizin güneydoğu bölgesinde 11 ili yıkıntılar içinde bırakan bir deprem felaketiyle sarsıldık. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan ilçesi merkezli 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler Kahramanmaraş başta olmak üzere Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini de kapsayan geniş bir alanda büyük bir yıkıma ve çok sayıda can kaybına neden oldu. Deprem nedeniyle hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı saygı ile anıyor, ailelerine ve tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz.

Depremin hemen ardından Türkiye’de faaliyet gösteren Serbest Mimarlar Dernekleri’nin ortak girişimiyle “Deprem ve Mimarlık” teması altında bir SMD’ler Çalıştayı gerçekleştirildi. TürkSMD, İzmirSMD, BursaSMD, AkdenizSMD ve kuruluş aşamasında olan MuğlaSMD’den temsilciler ve farklı disiplinlerden gönüllülerden oluşan 120 kişi, 4 farklı başlık altında öncelikli konuları belirledi ve sonuçlar hibrit bir oturumda tartışıldı. Yayın Komisyonu’muzun ortak kararı neticesinde, bu sayımızda SMD’ler Çalıştayı’nın taslak raporuna yer veriyor, 48. sayımızda ise deprem gündemini ayrıntılı olarak ele almayı planlıyoruz.

TSMD’nin dergisi Mimar’ın 1999 depreminden hemen sonra yayınlanan 13-14 numaralı sayısının kapağına bir gönderme niteliğindeki bu sayımızın kapağı; bölgesel ekonomiye yönelik planlamalar yerine nüfusun metropollere yığılması, rant baskısı, zemini sorunlu olan alanların, tarım arazilerinin, su yataklarının, deprem fay bölgelerinin yapılaşmaya açılması, plansız kentleşme ve denetimsiz yapılaşma nedeniyle bu denli çok sayıda vatandaşımızı kaybetmiş olmamızın ve maalesef ki geçen 24 yılın ardından hala değişen hiçbir şey olmadığının acı bir fotoğrafı... Kapak fotoğrafı; Adıyaman, Maraş ve Hatay’daki yıkımın kaydını tuttuğu fotoğrafları açık kaynak olarak ihtiyaç duyanların kullanımına açan akademisyen ve şehir plancısı Murat Germen’in imzasını taşıyor.

“Söyleşi” bölümümüzde Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD) tarafından iki yılda bir verilen Mimarlık Ödülleri’nin 15. döneminde Büyük Ödül’e değer görülen Nevzat Sayın ile Banu Uçak’ın yapmış olduğu etraflı sohbete yer veriyoruz. Banu Uçak, Nevzat Sayın’la 47 yıllık meslek hayatı boyunca ait olduğu ve kendisini ait hissettiği coğrafyada, süreklilik içinde, üzerinde çalıştığı her tasarım konusunu yeni bir araştırma haline getirerek, olağanüstü olanı aramadan yarattığı kendine has mimarlık pratiğini konuştu.

“Yarışmadan Uygulamaya” bölümünde ise çoklu bürokratik parametrelerin içinden bir şekilde çıkmış, zor koşullarda uygulanmış bir yarışma projesi olan Selimiye Çevresi Kentsel Tasarım Projesi’ne yer veriyoruz. Beril Serbes Architects tasarımı proje, Mimar Sinan’ın ustalık eserinin etrafını saran, onunla birlikte yaşayan, mimari sorumluluğu oldukça yüksek bir çalışma olarak dikkat çekiyor.

 

 

S.MİMAR 47.jpg

1958’den 1974’e kadar süren, ardından 2000’li yıllarda yeniden başlatılan, günümüzde ise devam etmeyen ODTÜ Uygulamalı Yaz Stajları üzerine Çetin Ünalın, Güney Göksu Tonkal ve Ceren Topaloğlu tarafından derlenen anılar ve düşünceler “Mimarlık Eğitimine Dair” sayfalarımızda yer alırken “Modern’i Koruma” bölümünde 2012 yılının Aralık ayında yıkılan Eti Maden İşletmeleri Merkez Binası’nın hikayesini Dr. Mustafa Kemal Baran’ın kaleminden aktarıyor ve yıkılan Ankara Tenis Kulübü’nün mimarı Reha Ortaçlı ile Hasan Özbay ve Mehmet Soylu’nun 2009 yılında yapmış oldukları söyleşiye yer veriyoruz.

 

Geçmiş yıllarda aramızdan ayrılan dönemlerinin önemli mimarlarını “Arşivlerden” bölümümüzde kayıt altına almaya başlıyoruz. Bu sayıda yer verdiğimiz, Orhun Mimarlık Kurucu Ortakları Öner Olcay ve Yurdanur Sepkin’in mimarlık alanında yaptıkları hizmetleri Mehmet Soylu ve Neşe Gurallar kaleme aldı.

Keyifli okumalar dilerim.

Yasemin ŞENER

 

 

 

Dergiye bu linkten ve Dergilik uygulamasından ücretsiz ulaşabilirsiniz! Keyifli okumalar...

SM-SonSayi

Serbest Mimar'a abone olun!

Başvurunuzu aldık, teşekkürler!

SM-Abonelik

Tüm Sayılar

SM-TumSayilar

Serbest Mimar'ı sosyal medyada takip edin!

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
SM-SosyalMedya

Künye

SERBEST MİMAR

Üç Ayda Bir Yayımlanır

Sahibi:

Ali Osman Öztürk | TürkSMD Başkanı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü:

Mehmet Soylu

 

Yayın Koordinatörü:

Yasemin Şener

Editör:

Gülce Halıcı

Yayın Komisyonu:

Ahmet Sukuti Tükel, Aslı Özbay, Aytaç Özen, Burak Bican, Cüneyt Kurtay, Deniz Güner, Dürrin Süer, Emrullah Yıldız, Figen Kıvılcım, Gamze İlalan, Gamze Köküm, Gökhan Hezer, Güney Tonkal, Hasan Özbay, İlhan Selim Kural, Kadri Atabaş, Kumru Alpaydın, Mehmet Soylu, Mehmet Turhan Kayasü, Meral Ekincioğlu, Osman Tutal, Selin Nevrim Fidan, Suha Özkan, Şerife Meriç, Şükrü Kocagöz

Yayın Türü:

Yaygın Süreli Yayın

Grafik Uygulama:

Belma Kuyucu

Yönetim Yeri, Abonelik, Reklam ve Dağıtım:

Türk Serbest Mimarlar Derneği

Dumlupınar Bulvarı, Eskişehir Yolu 7.Km. Mustafa Kemal Mah. 2123. Sk. No:164 - Kentpark AVM Arka Cephesi

+90 312 219 94 08

info@tsmd.org.tr

SM-Kunye
bottom of page