top of page

YAYINLAR / SERBEST MİMAR: 

Serbest Mimar

Güncel: Serbest Mimar 51

Serbest Mimar Dergisi’nin 51. sayısında mimar, mühendis Kadri Kalaycıoğlu ile Aslı Özbay, Hasan Özbay ve
Mehmet Soylu’nun gerçekleştirdiği kıymetli bir söyleşiye yer veriyoruz. 1927 doğumlu Kadri Kalaycıoğlu, 1951’de İTÜ’den mezun olduktan sonra Ankara’da ortağı Vedat Yalçınkaya ile birlikte çok sayıda a imza attı, pek çok mimari yarışmada dereceler aldı ve uygulamalar yaptı. Ankara’nın ilk otelleri olan eski Balin Otel’in ve Dedeman Oteli’nin (bugün Latanya otel) de tasarımcısı olan Kadri Kalaycıoğlu ile yapılan bu söyleşinin, dönemin mimarlık ortamını daha iyi anlamaya yardımcı olacağına inanıyoruz.

Dergimizin bu sayısında, tamamlanmamış veya halen yürütülmekte olan projelerden bir seçki içeren “Masaüstü” sayfalarımızda GAD Mimarlık, Mert Uslu Mimarlık, M artı D Mimarlık ve TH & amp;İDİL Mimarlık’ın projelerini bulabilirsiniz. “Yaka Resmi” bölümümüz ise, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Altuğ Çinici, Tülin Akman ve Antoine Predock’un anma yazıları bulunuyor.
“İyi Şeyler” bölümünde “Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi” ve “2 024 Pritzker Ödülü Kazananı: Riken
Yamamato” haberlerinin yanı sıra Osman Tutal’ın kaleme aldığı “TraMod Ödülleri 2023” başlıklı yazıya yer veriyoruz. Funda Birsen’in “Maraş: Depremden Bir Yıl Sonra” ve Kenan Güvenç’in “Cumhuriyet Tarihinin En Önemli Politik-Kültürel Meselelerinden Biri “Antakya Meselesi”nde Ülkenin Toplumsal Hayati Kronik Patolojilerini Aşabilecek mi?” başlıklı makaleleri “Deprem Gündemi” bölümümüzün bu sayıdaki içeriklerini oluşturuyor.


Yayın Kurulu üyemiz İlhan Kural’ın İstanbul Modern üzerine gözlemlerini, Bekir Gerçek’in Ayder Yaylası’ndan
yola çıkarak yayla kültür ve geleneklerini aktardığı yazılarını “Yorum” bölümümüzde bulabilirsiniz. SCRA ve CBN Mimarlık tasarımı Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi projesini “Yarışmadan Uygulamaya” bölümünde mercek altına alıyoruz. “Yeni” sayfalarında ise PerSe Mimarlık tasarımı “Baruthane”, Buda Mimarlık tasarımı “Gamak Sosyal Tesisi” ve Tamirci Architects tasarımı “Küçük Çaltıcak Halk Plajı” projelerini bulabilirsiniz.
 

Ekran görüntüsü 2024-03-28 141720.png

Prof. Dr. Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın editörlüğünde hazırlanan “Modern Mimari Eserlere Geziler” yazı dizisinin14. edisyonunda İmran Satış Atar’ın yazdığı “Köy Enstitüsü’nden Eğitim Müzesine: Akpınar Köy Enstitüsü Yerleşkesi” makalesini okuyabilirsiniz.“ Moderni Koru(yama)mak” bölümünde Zafer Akay’ın kaleme aldığı “İklime Duyarlı 1950’ler Rasyonalizmi’nin Vandalizm ile İmtihanı: Yıkılan DSİ Genel Müdürlüğü” yazısı bulunuyor. “Dünyadan” sayfalarımızda ise 3DM Architecture tasarımı Twenty four konut projesi ile Kadri Atabaş’ın derlemesiyle Mies van Der Rohe Ödülleri 2024’ün finalist projelerine yer veriyoruz. Ayrıca, Berna Tanverdi’nin “Fas” başlıklı yazısını “Oradaydık” sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Yasemin ŞENER

 

Dergiye bu linkten ve Dergilik uygulamasından ücretsiz ulaşabilirsiniz! Keyifli okumalar...

SM-SonSayi

Serbest Mimar'a abone olun!

Başvurunuzu aldık, teşekkürler!

SM-Abonelik

Tüm Sayılar

SM-TumSayilar

Serbest Mimar'ı sosyal medyada takip edin!

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
SM-SosyalMedya

Künye

SERBEST MİMAR

Üç Ayda Bir Yayımlanır

Sahibi:

Ali Osman Öztürk | TürkSMD Başkanı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü:

Mehmet Soylu

 

Yayın Koordinatörü:

Yasemin Şener

Editör:

Gülce Halıcı

Yayın Komisyonu:

Ahmet Sukuti Tükel, Aslı Özbay, Aytaç Özen, Burak Bican, Cüneyt Kurtay, Deniz Güner, Dürrin Süer, Emrullah Yıldız, Figen Kıvılcım, Gamze İlalan, Gamze Köküm, Gökhan Hezer, Güney Tonkal, Hasan Özbay, İlhan Selim Kural, Kadri Atabaş, Kumru Alpaydın, Mehmet Soylu, Mehmet Turhan Kayasü, Meral Ekincioğlu, Osman Tutal, Selin Nevrim Fidan, Suha Özkan, Şerife Meriç, Şükrü Kocagöz

Yayın Türü:

Yaygın Süreli Yayın

Grafik Uygulama:

Belma Kuyucu

Yönetim Yeri, Abonelik, Reklam ve Dağıtım:

Türk Serbest Mimarlar Derneği

Dumlupınar Bulvarı, Eskişehir Yolu 7.Km. Mustafa Kemal Mah. 2123. Sk. No:164 - Kentpark AVM Arka Cephesi

+90 312 219 94 08

info@tsmd.org.tr

SM-Kunye
bottom of page