YAYINLAR / SERBEST MİMAR: 

Serbest Mimar

Güncel: Serbest Mimar 44-45

Birbiriyle alakalı içerikleri bir arada vermeyi daha doğru bulduğumuzdan 44 ve 45. sayılarımızı tek bir sayı halinde yayınlamaya karar verdik. Bu sayıda dosya konumuz İzmir, dosya başlığı: İzmir Andacı!

 

Bölüm “İzmir Andacı” başlığı ile, İzmir kentindeki eski/yeni mimarların ve mimarlığın, mimari tarihin, günümüz eğilimlerinin ve bu bir aradalığın izlerini sürüyor ve okuyucuyu İzmir’e hem daha yakından hem de daha uzaktan bakmaya davet ediyor. Bölüm Ahmet Sukuti Tükel’in “İzmir ‘Emekli Kenti’ olma Özelliğinden Çıkıp Günümüz Şartlarına Göre Yeniden Şekilleniyor” başlıklı yazısı ile başlıyor. Bölüm; “İzmir'de İmar Çalışmaları”, “20. Yüzyıl Başlarında İzmir’in Avrupalı Mimarları” “İzmir'e Kazandırılan Konak Pier Projesi” “İzmir Yol Sanat Yapısı TCDD 3. Bölge” “Anadolu Apartmanı ve Kültürel Tesis” “De Jongh Köşkü” “İzmir'in Merkezinde Atlas Otel Restorasyonu” “İzmir'de Kemeraltı Olarak Bilinen Merkezin Şehir Yaşamına Kazandırılması Çalışmaları: Tarkem” içerikleri ile devam ederken İzmir’in planlanma sürecine ve İzmir kentine yeniden kazandırılmaya çalışılan tarihi yapılara değiniyor. “İzmirSMD Mimarları” içeriği, İzmirSMD’li mimarların işlerinden örnekler ile mimarların gündemindeki projelere dair fikir edinmemizi sağlıyor. Şükrü Kocagöz “İzmir'de Mimaride İz Bırakanlardan Anılarım” başlıklı yazısında İzmir mimarlığında önemli yere sahip isimlerle olan anıları vasıtasıyla İzmir’in kaderini belirleyen bazı gelişmeleri okuyucuya aktarıyor. Deniz Güner, “Kolektif Arzunun İzmir ve Artalanındaki Mimari Veçheleri” başlıklı yazısı ile okuyucunun, İzmir mimarlığının yıllar içerisindeki değişimini ve bu değişimin sebeplerini yapılar üzerinden izleyebileceği bir yol haritası çiziyor. Yaptığı yapı derlemeleri ve incelemeler ile Güner, içeriğin devamında “Güncel İzmir Mimarlığında Yerel Aktörler”, “Güncel İzmir Mimarlığında Dış Aktörler” ve “İzmir’in Art Alanındaki Güncel Mimarlıklar” başlıkları altında adeta bir İzmir yapı rehberi niteliğinde, 50 adet yapıyı okuyucu ile buluşturuyor. (devamı...)

Serbest MİMAR'ın 44-45. sayısına bu linkten ve Dergilik uygulamasından ücretsiz ulaşabilirsiniz! Keyifli okumalar...

SM44-45.jpg
 

Serbest Mimar'a abone olun!

Başvurunuzu aldık, teşekkürler!

 

Tüm Sayılar

 

Serbest Mimar'ı sosyal medyada takip edin!

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
 

Künye

SERBEST MİMAR

Üç Ayda Bir Yayımlanır

Sahibi:

Ali Osman Öztürk | TürkSMD Başkanı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü:

Mehmet Soylu

Editör:

Gamze Köküm

Yayın Komisyonu:

Ahmet Sukuti Tükel, Aslı Özbay, Aydan Volkan, Aytaç Özen, Cüneyt Kurtay, Damla Mercan, Deniz Güner, Dürrin Süer, Emrullah Yıldız, Figen Kıvılcım, Gamze İlalan, Gamze Köküm, Gökhan Hezer, Güney Tonkal, Hasan Özbay, İlhan Selim Kural, Kadri Atabaş, Kumru Alpaydın, Mehmet Soylu, Mehmet Turhan Kayasü, Meral Ekincioğlu, Osman Tutal, Ömer Mustafa Özen, Selin Nevrim Fidan, Suha Özkan, Şerife Meriç, Şükrü Kocagöz

Yayın Türü:

Yaygın Süreli Yayın

Grafik Uygulama:

Gamze Köküm - Gökhan Hezer

Yönetim Yeri, Abonelik, Reklam ve Dağıtım:

Türk Serbest Mimarlar Derneği

Dumlupınar Bulvarı, Eskişehir Yolu 7.Km. Mustafa Kemal Mah. 2123. Sk. No:164 - Kentpark AVM Arka Cephesi

+90 312 219 94 08

info@tsmd.org.tr