top of page

Serbest Mimar Dergisi’nin 52. sayısı Çıktı !

Serbest Mimar Dergisi’nin 52. sayısında Prof. Dr. Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın editörlüğünde hazırlanan “Modern Mimari Eserlere Geziler” serisinin 15. makalesinde Türkiye modernizminin ikonik yapılarından, Seyfi Arkan tasarımı Florya Atatürk Deniz Köşkü yerleşkesini ziyaret ediyoruz. Bu yapı ve dahil olduğu yerleşkenin restorasyon proje ve uygulamasında etkin bir rolü olan Yüksek Mimar Buse Baloğlu, Atatürk’ün Modern Türkiye anlayışının küçük bir temsili niteliğindeki köşkün hikayesini aktarırken bizleri adeta Cumhuriyet’in ilk yıllarına doğru bir zaman yolculuğuna çıkartıyor.

 

Dergimizin bu sayısında, tamamlanmamış veya halen yürütülmekte olan projelerden bir seçki içeren “Masaüstü” sayfalarımızda add Office, Özer\Ürger Mimarlık, Şanal Arc ve Yanardağ Mimarlık’ın projelerini bulabilirsiniz. “Yaka Resmi” bölümümüz ise, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Yalçın Oğuz, Tanju Kaptanoğlu ve Özcan Altaban hakkında kaleme alınan anma yazılarını bulabilirsiniz.

 

“İyi Şeyler” bölümünde, “XIX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” ve “Mimarlar Odası 49. Olağan Genel Kurulu’nun Ardından Yeni Dönem Merkez Yönetim Kurulu” haberlerinin yanı sıra Hasan Özbay’ın “XIX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’2024 Üzerine” ve Ahmet Tükel’in “Yaşlandıkça Akil Olunduğunu Varsaymak Ödül Kazanma Hakkı Verir mi?” başlıklı yazılarına yer veriliyor.

 

Bu sayımızın “Yeni” sayfalarında ise Erkal Mimarlık tasarımı Antalya Nekropol Müzesi, Nun Architecture tasarımı Zeytinburnu Mozaik Müzesi, UrbAr Kentleşme ve Mimarlık Ofisi tasarımı Beyazıt Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ve Kumru Alpaydın’ın tasarladığı Nörom (Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Araştırma ve Uygulama Merkezi) bulunuyor. 

 

“Moderni Koruyamama(k)” bölümünde ise Şükrü Kocagöz’ün kaleme aldığı “İzmir Otogarı’nın Seyir Defteri” yazısını okuyabilirsiniz.

 

“Dünyadan” sayfalarında Aristides Dallas Architects tasarımı Villa V projesini, “Oradaydık” sayfalarımızda ise Berna Tanverdi’nin “Butan” başlıklı yazısını bulabilirsiniz.

Comments


bottom of page