top of page

TSMD ve Şişecam Düzcam’ın Etkinliği ”MimarcaCAM”ın İkincisi TSMD Mimarlık Merkezi’nde Yapıldı

Türk Serbest Mimarlar Derneği ve Şişecam Düzcam iş birliği ile ikincisi gerçekleşen MimarcaCAM etkinlik serisinde, Cam’ın tasarımdaki gücü ve etkileri farklı konu başlıklarında tartışılmaya devam ediyor.


MimarcaCAM etkinliklerinin ikincisi Gürültü ve Ötesi başlığı ile 28 Aralık 2016 tarihinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde yapıldı. Etkinlikte, camın sağladığı gürültü kontrolü, konunun uzmanları tarafından aktarıldı; sunumların ardından yapılan Pecha Kucha ile konuya farklı bakış açıları eklendi.


TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Aytek İtez ve Şişecam Düzcam Pazarlama Grup Müdürü Tansu Kumru’nun açılış konuşmalarını yaptıkları gecenin ilk bölümünde Cam ve Gürültü konularının detayları teknik sunumlar ile aktarılırken, ikinci bölümde Pecha Kucha etkinliği ile izleyeciler keyifli dakikalar yaşadı.


Ali İhsan Varol’un sunuculuğunda düzenlenen gecede, Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç (ODTÜ) ve Fatih Kuyu (Kuraray Europe Gmbh) cam ve gürültü konularında sunumları ile katkı sağlarken, Pecha Kucha etkinliğinde Aytaç Özen (Ayzen Mimarlık), Ece Yalım(Artful İç Mimarlık), Hakan Evkaya (İkikerebir Mimarlık), Doç. Dr. Lale Özgenel (ODTÜ) konuya yönelik düşüncelerini kısa ve esprili sunumları ile aktardılar.


İlk bölümde konuşan Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, ”Tasarımın Sesi ya da Sesin sesi” başlıklı sunumu ile sesin kavramsal ve teknik detaylarını aktararak, mimari akustik açısından sesin/gürültünün en başta düşünülmesi gereken kavramlar olduğunu ve tasarım açısından malzeme kullanımının önemini belirtti. Fatih Kuyu, ”Mimari Lamine Camlarda Akustik Yaklaşımlar” başlıklı sunumuyla gürültü kavramıyla giriş yaparak, yalıtımı sağlamak amaçlı kullanılan akustik lamine camlardan bahsetti.


Pecha Kucha etkinliğinin ilk konuşmacısı Aytaç Özen, sunumunda ”Mimari bir enstrüman olarak Cam” kavramını irdeleyerek, tasarımında ağırlıklı olarak cam kullanılan projelerden örnekler verdi. Ece Yalım, ”Konumuz: Cama Giriş” başlığıyla bir sunum yaparak, camın iç mimaride kullanımlarından ve etkilerinden söz etti. Hakan Evkaya, camın kullanım alanlarını ve gürültü kavramını espirili bir sunum ile anlattı. Bölümün son konuşmacısı Doç. Dr. Lale Özgenel ise, cam ve gürültü konusunu farklı tasarım örnekleri ile aktardı.


Etkinlikte, tango gösterisi ve sonrasında düzenlenen caz konseri ile katılanlar keyifli dakikalar geçirdi.Comments


bottom of page