top of page

Serbest MİMAR'ın 40-41. Sayısı ÇıktıSerbest MİMAR 40-41. sayıya Dergilik'ten erişebilirsiniz!


Dergimizin, çift sayı olarak yayınlayacağımız 40-41. sayıları zengin ve ilgi çekici içeriği ile sizlerle buluşuyor.


Masaüstü bölümü, her zamanki gibi henüz tamamlanmış ya da halen devam eden projelerden bir seçki içeriyor. Bu sayıda Motto Mimarlık, RGGA Mimarlık ve Atabaş Mimarlık ofislerinin projelerini bulacaksınız.


SMD’lerden bölümü, İstanbulSMD, İzmirSMD ve TürkSMD’nin son dönemde yapmış olduğu etkinlik haberleri ile sizleri karşılıyor.


Yaka Resmi bölümü, yakınlarda kaybettiğimiz Bülent Altay’ın ardından Turhan Kayasü ve İlhan Kural’ın; Önder Şenyapılı’nın ardından Gülay Hasdoğan’ın; Doruk Pamir’in ardından Erkut Şahinbaş ve Suha Özkan’ın; Helmut Jahn'ın ardından İlhan Kural'ın; Paula Mendes Da Rocha’nın ardından Kadri Atabaş’ın; Gottfried Böhm’ün ardından Gamze Köküm’ün kaleme aldıkları anma yazılarını içeriyor.


İyi Şeyler bölümünde, Pritzker ödüllü Lacaton & Vassal; Bayraklı Yaya Köprüsü projesi; Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen “Kadın Mimarlar” sergisi; Uluslararası Songdo Kütüphane Tasarım Yarışması’nda mansiyon ödülü alan tasarımı Salon Architects’e ait Learning Sky projesi; Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde ödül alan Türkiye’den Üç Müze’ye dair haber; Doğan Kuban’ın Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne dair içerik; 2021’de yayınlanan “Mimar Nejat Ersin” ve “Mimari Anılarıyla Anıtkabir” kitaplarına dair haber; 2021 Venedik Mimarlık Bienali'nde ödül alan Rafael Moneo ve Lina Bo Bardi’ye dair içerik yer alıyor.


Yarışma bölümünde, 2020 Archiprix Türkiye Yarışması’nın ödüllü projelerini bulacaksınız.


Yarışmadan Uygulamaya bölümünde, 2017 yılında yapılan yarışmada birincilik ödülünü alan ve uygulaması henüz tamamlanan Merzifon İş ve Yaşam Merkezi yapısı yer alıyor. Bölümde ayrıca 1992 yılındaki yarışmada birincilik ödülü alan, 2021’de açılışı yapılan CSO Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları projesi ve müellifleri Semra-Özcan Uygur ile yaptığımız söyleşi sizleri bekliyor.

Eleştiri bölümünde, M. Turhan Kayasü’nün kaleme aldığı Atatürk Kültür Merkezi ve CSO Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları’nın gerçekleşme süreçlerini anlatan “İki Yapının Hikayesi” adlı yazı yer alıyor.


Modern Mimari Eserlere Geziler, dizininbeşinci yazısı; Zafer Akay’a ait “Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri-Hasan Çalışlar ile Gezi/Söyleşi” ile karşınızda. Bölüm editörü Figen Kıvılcım Çorakbaş, yazı dizisinin devamında okurları moderni keşfe çıkaracak yeni yazıları bekliyor.


Yeni bölümünde, tasarımı Mert Uslu Mimarlık’a ait Koray Arslan Evi ve Tülin Çetin Mimarlık’a ait Gıpta Matbaası projeleri bulunuyor.


Görüş bölümünde, editörlüğünü Meral Ekincioğlu’nun yaptığı “COVID-19 Deneyimi ile ‘Mimari Tasarım Eğitimi ve Pratiği’ Arasındaki Bağ: Mimari Tasarım Pratisyenlerinin Deneyim ve Önerileri” adlı, birçok mimarın konuyla ilgili sorulara verdiği cevapların derlendiği içerik yer alıyor. Bölüm sonunda Ekincioğlu’na ait “Mimari Tasarım Eğitimi ve Pratiği Arasındaki Diyalog İçin COVID-19’un Taşıdığı Potansiyel” başlıklı değerlendirme yazısı sizleri bekliyor.


Yine Yeni Yeniden, doğal malzemelerin çağdaş yapılarda ve bazen farklı teknikler ile kullanımını konu edinen bölümde, Şanlıurfa’da yer alan, tasarımı Kreatif Mimarlık’a ait Göbeklitepe Ziyaretçi Merkezi projesi yer alıyor.


Dünyadan bölümünde, tasarımı Morrow + Lorraine’a ait Dorset’te Jurassic kıyılarının sarp kayalıklarına yerleşmiş beş lüks tatil evinden oluşan Clifftops projesini bulacaksınız.

Comentários


bottom of page