top of page

Serbest MİMAR'ın 38. Sayısı ÇıktıSerbest MİMAR 38. sayıya Dergilik'ten erişebilirsiniz!


38. sayı zengin konu ve içeriği ile sizlerle yeniden buluşuyor.


Masaüstü bölümü, her zamanki gibi henüz tamamlanmış ya da halen devam eden projelerden bir seçki içeriyor. Bu sayıda Gökhan Aksoy Mimarlık, HOD Mimarlık, H1N1 Mimarlık, Artde Tasarım Mimarlık, EBC Mimarlık, MS Başkent Mimarlık, Ofis16 Mimarlık, Baykan Mimarlık ofislerinin projelerini bulacaksınız.


SMD’lerden bölümü, SMD’lerin pandemi döneminde yapmış olduğu etkinlik haberlerini içeriyor.

Yaka Resmi bölümü, yakınlarda kaybettiğimiz Enzo Mari’nin ardından Mehmet Asatekin’in, Ziyaeddin Bilgin’in ardından Özlem Erdoğdu Erkarslan’ın kaleme aldığı anma yazılarını içeriyor. Bölümde ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz Atakule’nin ilk mimarı Ragıp Buluç ile geçmişte yaptığımız bir söyleşi de yer alıyor.


İyi Şeyler bölümünde, AnkaraAks’a ait Metro Künyesi Projesi, Koz Susani Design’ın tasarladığı Compasso d'Oro ödüllü EnelX JuicePole ve JuiceBox ürünleri ve Ulusal Mimarlık Ödülleri yer alıyor.


Telif bölümü, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz mimarlık ile alakalı iki yargı kararı ile sizleri bekliyor.


Yarışma bölümünde, İzmir Ana Transfer Merkezi Mimari Proje Yarışması’nın ödüllü projelerini, İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması’nda yarışmaya açılan 7 adet bölgeden her birinin birincilik ödüllü projelerini bulacaksınız. Bölümde ayrıca Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’na, yarışma süreci ve halk oylaması uygulamasına dair Ömer Selçuk Baz’ın kaleme aldığı bir yazı ve Torbalı Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otopark ile Yakın Çevresi Proje Yarışması’na dair Aytaç Özen’e ait bir yazı sizleri bekliyor.


Modern Mimari Eserlere Geziler, dizininüçüncü yazısı; Deniz Güner’e ait “Nordik Modernizm(ler)in Mütevazı Başkenti Helsinki” ile karşınızda. Bölüm editörü Figen Kıvılcım Çorakbaş, yazı dizisinin devamında okurları moderni keşfe çıkaracak yeni yazıları bekliyor.


Yeni bölümünde, tasarımı Gökhan Aksoy Mimarlık’a ait Via Green ve AZAKSU Mimarlık’a ait Dalsan Yönetim Binası projeleri bulunuyor. Bölümdeki üçüncü proje olan tasarımı Nurbin Paker Kahvecioğluve Hüseyin Kahvecioğlu’na ait Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası da; Zeynep Esengil Ceylan’a ait eleştiri yazısı ile birlikte yer alıyor.


Dünyadan bölümünde, tasarımı Sanuki Daisuke Architects’e ait Vietnam/Binh Thanh’da bir Apartman projesi ve tasarımı TAOA’ya ait Çin/Pekin’de yer alan Manzara Evi projesi yer alıyor.


Oradaydık bölümünde, İlhan Kural’ın 2019 tarihli gezisinden Berlin İzlenimleri yer alıyor.


Yine Yeni Yeniden bölümü, doğal malzemelerin çağdaş yapılarda ve bazen farklı teknikler ile kullanımını konu edinen yeni bir bölümün başladığına dair giriş yazısını içeriyor.


Online olarak geçmiş sayılara sitemizin "Yayınlar" bölümünden ulaşabilirsiniz. Bilgi edinmek, satın almak veya abone olmak için: info@tsmd.org.tr

Comments


bottom of page