TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
TürkSMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk Milliyet Mimarlık’a röportaj verdi!

 

 

  • kapak.jpeg..
  • 1.jpeg..
  • 2.jpeg..
  • 3.jpeg..

TürkSMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk Milliyet Mimarlık’ta Yasemin Şener’in sorularını yanıtladı.

Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin 2021 - 2022 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen, A Tasarım Mimarlık’ın kurucusu Mimar Ali Osman Öztürk’ün TürkSMD'nin yeni dönem programından, Ankara'nın kamusal yaşamına önemli katkılarda bulunan karma kullanımlı projelerinden ve genç mimarlara tavsiyelerinden bahsettiği röportajdan bazı önemli bölümler:

Yasemin Şener: Öncelikle yeni görevinizden dolayı sizi tebrik etmek isterim. Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin 2021-2022 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildiniz. Başkanlığa hangi motivasyonla aday oldunuz?

Ali Osman Öztürk: Türk Serbest Mimarlar Derneği, Türkiye'deki üç serbest mimarlar derneğinden biri. Ankara, İzmir ve İstanbul'da olmak üzere üç dernek olarak faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Yakında beş dernek olacak ve federasyon oluşturacağız. Hazırlıklar tamamlandı, çok kısa süre sonra gerçekleşecek. Türk Serbest Mimarlar Derneği'nde geçen dönem Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştım; istek, öneri, telkin ve motivasyonla bu sene görevi Önder Kaya'dan devraldım. Bu dönem çok güzel bir tesadüf oldu. Yönetimde hem İstanbul'da hem de İzmir'de aynı kuşaktan arkadaşlarım var ve birbirimizle çok hızlı ve güzel iletişim kurabiliyoruz. Bu da mimarlık ortamı için, mesleki açıdan önümüze çok güzel fırsatlar çıkaracak diye umut ediyorum.

Yasemin Şener:Yeni dönemde ne tür faaliyetler planlıyorsunuz? Meslek ortamındaki hangi ihtiyaçlara çözüm getirmeyi hedefliyorsunuz?

Ali Osman Öztürk: İlk planımız federasyonu oluşturmak olacak, bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'de mimarların büyük çoğunluğu Kamu İhale Kurumu vasıtasıyla proje elde ediliyor ve bununla ilgili de biraz daha geliştirilmesi ve düzenlenmesi gereken konular var. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Başka bir konu meslek yasası; çok eski tarihlerde düzenlenmiş bir yasa. Güncellenmesi, dünyadaki çağdaş düzene ayak uyduracak şekilde yenilenmesi gerekiyor ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunlar dışında öğrencilerle ilgili çalışmalarımız var. Mesela şu an staj dönemindeyiz. Pandemi döneminde öğrenciler staj yeri bulmakta çok zorluk yaşadı. Gelecek yıllarda bu tür problemler yaşamamak için çok daha önceden organize olabileceğimiz çözümler araştırıyoruz. Şu anda da Mimarlar Odası ile beraber yürüttüğümüz bir staj programı var ama daha farklı, daha yenilikçi ve öğrencilerin yüz yüze olabileceği bir düzenleme yapmak istiyoruz. Öğrencilere yönelik yine yarışma ve sergi programlarımız olacak. Diğer meslek örgütleriyle ve yapı üreticileriyle ortak ele alınan konular var. Belediyelerle bazı iş birliği konularımız var: Kente sahip çıkmak, kentin mekanlarını yeniden düzenlemek, daha yaşanılır hale getirmekle ilgili birtakım düşüncelerimiz var.

Yasemin Şener: Sizce mimarlık meslek ortamının, meslek örgütleri tarafından geliştirilmesi gereken yönleri nelerdir? TSMD, Mimarlar Odası'nın faaliyetleriyle kıyaslandığında bir meslek örgütü olarak ne tür boşlukları dolduruyor?

Ali Osman Öztürk: Mimarlar Odası bütün mimarların odası; yani kamuda çalışan mimarların da odası, mimarlık mesleğini bu ara yapmayan ama mimar olan arkadaşların da odası, hepimizin odası. Dernek ise sadece serbest şekilde faaliyette bulunan, büro sahibi mimarların, yani ofislerde proje üreten mimarların bir araya geldiği yer. Dolayısıyla ilgi, bilgi ve birikim alanları da ona göre. Bizler iş hayatının çok daha içinde olduğumuz için mesleğin o yönlerindeki eksik kalan kısımlarıyla ve yapılması gereken işlerle ilgileniyoruz. Mesela biraz önce sözünü ettiğim Kamu İhale Kurumu, kamu ihalelerine girerek proje üreten mimarları ilgilendiren bir konu ama derneğimize üye olan pek çok mimar bu ihalelere giriyor. Bu nedenle gündemimizde böyle bir konu var. Kentlerimizde tasarlanan dikkate değer yapıların mimarlarının pek çoğu zaten üyemiz. Dolayısıyla kente birebir dokunma, katkıda bulunma şansı, imkanı ve ihtimali olan bir kurumuz.

Yasemin Şener: TSMD Yönetim Kurulu Başkanı olarak bir yıllık yoğun bir iş programına sahip olacaksınız. Mesleki pratiğinizi sürdürürken bu sorumluluğu da üstlenmeye zaman ayırmak sizin için zor olmayacak mı?

Ali Osman Öztürk: Haklısınız, ama bu görevleri hepimizin yerine getirmesi lazım. Bu bir dönem, bir bayrak yarışı. Bayrağı taşıyacak, mümkünse daha yukarı çıkarıp tekrar başka bir arkadaşımıza devredeceğiz. Bu anlamda serbest mimarlar olarak sırası gelince hepimizin bu sosyal sorumluluğu yerine getirmemiz gerekiyor. Evet, İstanbul ve Ankara ofislerimizde bir yandan yoğun bir şekilde projelerimiz yürüyor. Ama yıllardan beri ofiste oluşturduğumuz bir çalışma sistemimiz ve çalışma gruplarımız var; onların yöneticileri, başkanlar, başkan yardımcıları var. İyi çalışan bir düzenimiz var ve o sayede işlerimiz yürüyor. Her şey çok fazla bana bağımlı değil. Bu yüzden çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu görevi de bir proje olarak kabul ediyoruz.

     
    Web Uygulama: AdaNET