TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
İlhan Selim KURAL

1947 de Roma'da doğdu. İlkokul , Ortaokul ve Lise'yi TED Ankara Koleji'nde okudu.

1964’de birincilikle girdiği ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden 1968 yılında yine birincilikle mezun oldu; 1970 de ise aynı bölümden Master (M. Arch.) derecesini aldı. Aynı sene bölüme asistan olarak girdi. 1971 de AID bursu ile Amerika'ya gitti. 1973 de University of California, Berkeley'den Christopher Alexander'ın tez öğrencisi olarak Master derecesi ile mezun oldu. 1976 yılında Ankara’da eşi Nerkis Kural ile Mimarlık ve Planlama bürolarını açtılar. 2003 yılında emekli oduğu ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde 2011’e kadar sekiz sene part-time öğretim görevliliğini sürdürdü. Halen serbest mimarlık faaliyetlerini kurucu ortağı olduğu Kural Mimarlar Ltd. Şti. bünyesinde yürütmekte olup, 2019’dan beri Atılım Üniversitesi’nde part-time öğretim üyesidir.

Bugüne kadar çoğu uygulanmış ve yayınlanmış konut, toplu konut, otel, tatil köyü, tatil sitesi, üniversite, kültür, sağlık ve ofis yapıları ile restorasyon projeleri yaptı. Yarışmalarda birincilikleri, dereceleri, jüri üyelikleri, konferansları, hakkında yayınlanmış yazılar ile yine pek çok dergide yayınlanmış yazıları bulunuyor.

1996 yılında Bilkent Kütüphanesi Binası ile Mimarlar Odası'nın 5. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi Yapı Dalı Başarı Ödülü'nü kazanmıştır (Erkut Şahinbaş ile birlikte); 2002’de ise Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü ile Mimarlar Odası 8. Ulusal Mimarlık Sergisi Proje Dalı Başarı Ödülü Adayı olmuştur.

1998-2000 yılları arasında TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) 6. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak Genel Sekreterlik görevini yürütmüştür.

2007-2009 döneminde ise Türk Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

TSMD Serbest Mimar Dergisi Yayın Kurulu üyesidir.

 
Web Uygulama: AdaNET