TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
 
Armada İkinci Kez Avrupa'nın En İyisiMimari tasarımı A Tasarım Mimarlık tarafından yapılan Armada 2004 yılında Avrupa’nın en iyi alışveriş Merkezi ödülünü alarak Uluslararası ortamda 2005 ICSC ödüllerinde yenilikçi mimarlık yaklaşımından dolayı ödüllendirilen bir yapı olmuştu.

Bu kez Gelişim Projesi ile Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği’nin (ICSC-International Council of Shopping Centres) düzenlemiş olduğu 2015 yılı “Avrupa Alışveriş Merkezi” ödüllerinde büyüme / yenileme kategorisinde birinci oldu. ICSC Ödül sonuçları 21 Nisan 2015 tarihinde Londra’da düzenlenen ICSC Avrupa Konferansı’nda açıklandı. Sektörün en prestijli ödülü olarak bilinen Ödüller Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından 1975 yılından bu yana verilmektedir. Son yıllarda ödül programı sektörün mevcut yenilenmiş merkezlerini ve kentsel ölçekteki yeniden gelişimlerini içermektedir.

A Tasarım Mimarlık, Armada Gelişim Projesi'ni şu şekilde anlatıyor:
"Söğütözü Bölgesi’nin ilk yapılarından biri olan Armada, Ankara kent mekânlarına yeni bir soluk getirdi. Eylül 2002'de açılan yapı, karma kullanımlı işlevleri ile benzerleri içinde seçkin, üst düzeyde ve çekici bir merkez oluşturmak amacı ile tasarlanmıştı. Dış mekân ve iç mekan tasarımı ve uygulaması üzerinde özenle çalışılmış bir merkez oldu. Yapı sadece ticari bir kutu gibi düşünülmeyip içerdiği program çeşitliliği ve kentsel düzenlemeleriyle sıra dışı bir farkı ortaya koydu. O günün perakende standartlarına göre yapılan iç yerleşimde dört atriyumlu, iki sokaklı double mall diye tarif edeceğimiz bir düzenleme ile daha küçük ticari birimler bir araya getirildi. Karşılıklı mağazalar ile pozitif bir iç dolaşım kurgusu geliştirildi. Günün değişen koşullarına göre yeniden ele alınan bu mevcut yapıda yeni düzenlemeler ile birlikte dış mekân ağırlıklı gelişim yapısı tasarlandı. Armada ve Büyüme Projesi arasında kalan yaya allesi bir kentsel yaşam alanı olarak kurgulandı. Yapılara farklı noktalardan giriş olanağı sağlanırken alle kotunda yer alan restoran ve kafeler sokağa dönük olarak tasarlandı. Yapılan yenileme çalışmalarında kentsel ölçekte dış mekân kullanımı ile Armada’nın ön plana çıktığını düşünüyoruz."

Güncelleme Tarihi:
24.04.2015
Bu belge: 5828 kez okunmuştur.
 
Web Uygulama: AdaNET