TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
Soma'daki Maden Faciası Hakkındaki Türk Serbest Mimarlar Derneği Basın Duyurusu

Manisa Soma'daki kömür madeninde yaşanan elim faciayı büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Ülkemizin maden kazalarında nasıl dünyada ilk sıralarda yer aldığını ve günümüzün teknolojik koşullarında böylesine büyük bir can kaybının nasıl yaşanabildiğini anlamıyor, kabullenemiyoruz. Tedbir ve denetimlerin neden kazaları önleyemediğini, ceza ve yaptırımların neden caydırıcı olmadığını, devletin yönetim kademelerinin bu konuda yıllardır yaşanan sıkıntıları nasıl çözemediklerini de anlamıyoruz. Yaklaşık 24 saate yakın bir zaman geçmesine rağmen can kaybı sayısının neden hala tam olarak bilinemediğini, açıklanamadığını da anlamıyoruz.

Konuyla ilgili kısa süre önce TBMM çatısı altında yapılan uyarı ve önerilerin neden dikkate alınmadığını bilmek istiyor, facianın hem ilgili kurumdaki hem de yönetim ve denetim dahil her kademedeki sorumlularının en kısa sürede belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Hiçbir mazeretin ya da açıklamanın kabul edilebilir olmadığını düşünüyor, işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki ihmallerin son bulması ve medeni çalışma ortamlarının sağlanacağı yasal düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türk Serbest Mimarlar Derneği olarak hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Tüm Türkiye'nin başı sağolsun.

TSMD Yönetim Kurulu

 
Web Uygulama: AdaNET