TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
Su Süzgeci Binası Temelindeki Anı Kapsülü Kayıp!
Cumhuriyet Dönemi'nin önemli yapılarından biri olan Ankara Su Süzgeci yapısının 2013 yılı Ağustos ayında Turgut Özal Üniversitesi'ne Uygulama Hastanesi yapılacağı gerekçesiyle yıkılmasından sonra Türk Serbest Mimarlar Derneği, Mimarlar Derneği 1927, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği ve DoCoMoMo Türkiye Ulusal Çalışma Grubu olarak "Başsağlığı" ilanı hazırlandı. İlan 15 Eylül 2013 günü Hürriyet ve Birgün gazetelerinde yayınlandı.

Bina yıkılınca, "Su Süzgecini koruyamadık. Şimdi, acaba temel içindeki anı kapsülü kurtarılabilir mi, Cumhuriyetin kadrolarının hiç olmazsa hatırasına sahip çıkılabilir mi?' diye düşünenler olarak çeşitli yerlere başvuruldu. Son çare olarak Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulunuldu. Binada iş makinalarının çalıştığını görünce 26 Ekim 2013 tarihinde dileklerimiz yinelendi.

3 ay sonra, 9 Ocak 2014 tarihinde Turgut Özal Üniversitesi'nden "sözkonusu alan üzerindeki hafriyat çalışmaları gerçekleştirildiğinde .... gerekli duyarlılık gösterilecektir," yanıtı geldi. Bunun üzerine Türk Serbest Mimarlar Derneği, Mimarlar Derneği 1927 ve DoCoMoMo Türkiye Ulusal Çalışma Grubu olarak "kayıp" ilanı hazırlandı. Hazırlamış olduğumuz kayıp ilanı 2 Mart 2014 tarihinde Cumhuriyet ve Sabah Gazeteleri'nde yayınlandı.

Su Süzgeci yapısına sahip çıkanların bilgi paylaşma platformu olan susuzgeci.gen.tr adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 
Web Uygulama: AdaNET