TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
Ankara'nın Dev "Kent Maketi" Ziyarete Açıldı

Yaklaşık 8 ayda tamamlanan; Başkentin omurgasını oluşturan 7 kilometrelik Atatürk Bulvarı'nı ortaya koyan 14 metrelik dev Ankara ‘kent maketi' açıldı. Türkiye'nin ilk kent maketi olma özelliğini taşıyan "Kale'den Kule'ye" isimli dev ‘kent maketi' önce KentPark AVM'de ardından ‘Mimarlık Merkezi'nde sergilenmeye devam edecek.

Türkiye'de çifte ilk, tek açılışta buluştu

Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin (TSMD) AB Bakanlığı'nın Sivil Toplum Diyalogu programı çerçevesinde yürüttüğü "Re-ACT Re-Reading Architecture as a Cultural Transformation" (Kültürün İzlerini Mimarlık Üzerinden (Yeniden) Okumak) başlıklı projesi kapsamında yapımı gerçekleştirilen dev Ankara kent maketi '' Kale'den Kule'ye'' TSMD Mimarlık Merkezinden sonra Ankara Esenboğa Havalimanında sergileniyor.Çok sayıda davetli ve Ankaralıların katıldığı kutlama töreni ile ziyarete açıldı. Türkiye'de benzeri bulunmayan dev maket, TSMD'nin, Kentpark AVM'de açılan Mimarlık Merkezi ile birlikte 14 Haziran'da açıldı. Dev maket, önce Kent Park AVM içinde, ardından yine KentPark AVM içinde yeralan TSMD Mimarlık Merkezi'nde sergilenmeye devam edecek.

Projeyi AB destekledi

TSMD'nin ortaya koyduğu proje ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Mimarlar Derneği 1927, AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) ve DOCOMOMO'nun (Documentation and Conservation of Modern Movement) paydaşlıklarıyla hayata geçiriliyor. Sözleşme makamı Avrupa Birliği Merkezi Finans ve İhale Birimi olan Proje, Avrupa Birliği desteği ve TC Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyalogu II Projesi kapsamında verilen hibe ile sürdürülmektedir. Finansmanının büyük bölümünü karşılayan AB'nin yanı sıra Almanya'dan BDA (Bund Deutscher Architekten) ve Hollanda'dan ARCAM (Amsterdam Centre for Architecture) ise Re-ACT'de "proje ortağı" olarak yer alıyorlar.

Mimarlık Merkezi açıldı

Türk Serbest Mimarlar derneği (TSMD), mimarlık ortamının birçok paydaşını bir araya getirecek, daha da önemlisi mimarlık mesleğinin toplumsal alanda tanınıp saygı görmesine zemin oluşturacak, toplumda mimarlık bilincini geliştirecek ve aynı zamanda da bir kaynak arşiv oluşturacak bir Mimarlık Merkezi'nin kurulmasında öncülük yaptı. Türkiye'de alanında ‘ilk' olan Mimarlık Merkezi, 14 Haziran tarihinde Kentpark AVM'de açıldı. Mimarlık Merkezi'nde çok maksatlı salon, sergi alanı, toplantı salonu ve idari birimler yer alıyor. TSMD dernek yönetim merkezini de içine alan Mimarlık Merkezi, düzenlenecek sergiler, barındıracağı kapsamlı koleksiyon, özel ve kurumsal arşivler ile aynı zamanda günümüz mimarlık teorisine yön verecek yetkin bir ‘araştırma merkezi' olacak. Düzenlenecek çeşitli etkinlikler aracılığı ile ortamın farklı paydaşlarını bir araya getirecek ve yapı sektörünün gelişimine destek olacak TSMD Mimarlık Merkezi'ndeki sergi alanının ilk misafiri ise; Cumhuriyet Dönemi'nin ilk planlanmış modern kenti olan Ankara'nın, Ankara Kalesi ile Atakule arasında kalan ana aksı, Atatürk Bulvarı ve çevresindeki yapıları ele alacak olan dev kent maketi olacak.

"Kale'den Kule'ye" - dev kent maketi

Toplam bütçesi 166 bin Euro olan ve Temmuz ayı sonunda tamamlanacak AB tarafından fonlanan projenin en önemli ürünü olan "Kale'den Kule'ye" adı verilen bu makette, farklı dönemlere ait seçilmiş yapılar özellikle vurgulanıyor. Kuzey - Güney yönünde gelişen Ankara'da, bugün Atatürk Bulvarı olarak bilinen ana arter kentin omurgasını oluşturuyor. Bu omurga, eski kentten yeni kente uzanan âdeta kronolojik bir güzergâh tarif eder. Kent maketi, yaklaşık 7 kilometrelik bu aksı 1/500 ölçeğinde ortaya koyacaktır. Makette, bu aks üzerindeki önemli yapılar detaylandırılacak, diğer yapılar da kütle büyüklükleri ile ifadelendirilecek. Yapımı 12 kişi tarafından 8 ayda gerçekleştirilen 14 metre uzunluğundaki dev kent maketi, taşınabilir / modüler bir yapıda tasarlanarak, farklı kentlerde ve mekânlarda sergilenerek çok sayıda insanın erişimine de imkân sağlandı. Açılış günü AVM içinde sergilenecek olan maket, on beş gün sonra ise Mimarlık Merkezi'nde sergilenmeye devam edecek.

Proje, Başkente turist çekecek

Sergi alanının bir diğer konuğu ise başkentin maketinin de kapsadığı kuzey-güney aksı ve Atatürk Bulvarı ve yakın çevresini kapsayan "Kale'den Kule'ye" fotoğraf sergisi olacak. Sergide başkentin bu ana aksının her iki cephesinin silueti ile makette vurgulanan binalar yer alıyor. Fotoğraf çekimleri, AFSAD fotoğraf sanatçıları yürütücülüğünde çoğu mimarlık öğrencileri olan 20 kişilik bir ekiple gerçekleştirildi. Ayrıca Ankara'nın dev maketinin yapım süreci de tespit edilerek, kısa film olarak belgeselleştirildi. Projenin, başkentliler kadar çok sayıda yerli ve yabancı turist de çekmesi bekleniyor.

Ankara'nın dijital maketi bilgi verecek

Projede yer almamasına karşın, Mimarlık Merkezi'nde, Ankara'daki yapıların yer aldığı dijital bir veri tabanı oluşturulması da planlanıyor.

 
Web Uygulama: AdaNET