TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri
Türk Serbest Mimarlar Derneği 13 Nisan 2010 Salı günü Sn. Joan Clos i Matheu'nun konuşmacı olacağı ‘Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri' başlığı altında bir konferans düzenlemektedir. Konferans ASO Konferans Salonunda gerçekleşecektir.

2009'un ilk aylarından buyana, "İspanya Büyükelçisi" olarak Ankara'da yaşamakta olan Sayın Juan Clos, 1997-2006 yılları arasında 2 dönem Barselona Belediye Başkanı olarak görev yapmış; 2006-2008 döneminin Zapatero hükümetinde ise Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanı olmuş bir siyasetçidir. Belediye Başkanlığı döneminde, Barselona'yı dünyanın gözde merkezlerinden biri haline getiren birçok yenileme-dönüşüm projesine imza atmıştır. Barselona'da hem sosyal refahın artması, hem turizmin gelişmesi, hem de kentsel mekan kalitesi açısından öncü örneklerin ortaya çıkışına yol açan projelerin en üst düzeydeki yöneticisi olan Clos, 'kamusal alan kalitesi - kent yaşamında canlılık' ilişkisine özel önem atfetmektedir.

Sayın Clos, Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin daveti üzerine, Barselona örneği üzerinden, kent yönetimi ile ilgili deneyimlerini bizlerle paylaşacaktır. Mimarlık, kentsel tasarım, planlama, kent yönetimi, kamu yatırımları, kentsel dönüşüm alanları, kentsel ölçekte sanat konularında çalışan, ilgisi olan tüm kesimlerin, özellikle kamu çalışanları ve yetkililerinin, diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve belli başlı özel sektör temsilcilerinin katılımı hedeflenmektedir.

Şükrü ÜNAL

TSMD Yön. Kur. Bşk.

 
Web Uygulama: AdaNET