TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
 
ARMADA Gelişim Projesi'ne MAPIC Ödülü
A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan ARMADA Gelişim Projesi, Cannes'da düzenlenen MAPIC Fuar'ında açıklanan 'MAPIC 2014 Ödülleri'nde En İyi Yenilenme ve Gelişim kategorisinde ödül aldı.

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan ARMADA Gelişim Projesi, Cannes'da 20 Kasım 2014 tarihinde MAPIC Fuarında açıklanan MAPIC 2014 Ödülleri'inde "En İyi Yenilenme ve Gelişim" kategorisinde ödül aldı. Reed Midem tarafından organize edilen MAPIC Dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende fuarı olarak bilinmektedir.

ARMADA GELİŞİM PROJESİ ICSC 2015 "AVRUPA ALIŞVERİŞ MERKEZİ" ÖDÜLLERİNDE FİNALİST
Armada Gelişim Projesi Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği'nin (ICSC-International Council of Shopping Centres) düzenlemiş olduğu 2015 yılı "Avrupa Alışveriş Merkezi" ödüllerinde gelişim / yenileme kategorisinde finalist oldu. Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen Uluslar arası Gayrimenkul ve Perakende fuarı MAPIC'de açıklanan sonuçlarda Türkiye için tek finalist olarak Armada Alışveriş Merkezi gösterilmiştir. ICSC Ödül sonuçları 20 - 21 Nisan 2015 tarihlerinde İngiltere'de düzenlenecek olan ICSC Avrupa Konferansı'nda açıklanacaktır. Sektörün en prestijli ödülü olarak bilinen ICSC Ödülleri Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından 1975 yılından bu yana verilmektedir.

Söğütözü bölgesinin ilk yapılarından biri olan Armada'da yenilenme ve gelişim projesi ile yayalara yönelik kentsel tasarım projesi birlikte gerçekleştirildi. Proje, aralarında kamusal alan olan, birbirine bitişik olmayan iki yapı parselini zemin altından mağazalar, otoparklarla, zemin üstünde kapalı ve açık köprülerle bağlayarak klasik bir büyüme şemasının dışında farklı bir tipoloji ortaya koymuştur.

Gelişim projesi, basit bir alan artışı yerine kullanıcıyı yeniden sokakla buluşturacak, iç-dış mekan birlikteliğini oluşturacak bir yaklaşımla ele alındı. Mevcut Armada'da "double mall" adını verdiğimiz çift taraflı mağazalardan oluşan dolaşım alanları tasarlanmışken, gelişim bloğunda ise her katı görmeye olanak sağlayan elips formundaki galeri boşluğu etrafına dizilmiş mağazalar bulunmaktadır. Galeri üst örtüsü bir ışıklık ile kapatılmış, böylelikle iç mekanın daha uzun süre doğal ışık alması sağlandı. Dolaşım sürekliliğini sağlamak amacıyla her iki yapının da dolaşım alanları doğrudan birbirine hem kapalı hem de açık köprülerle bağlandı.

Bölgesel ihtiyaçlar göz önüne alınarak tasarlanan gelişim projesi, kent için bir buluşma mekanı haline gelmiştir.

Künye
Mimari Tasarım: A Tasarım Mimarlık - Ali Osman Öztürk
İşveren-Yüklenici: Söğütözü İnşaat
Proje Tarihi: 2004-2010
Area: 80.000 m2
Yer: Söğütözü, Ankara
Tasarım Danışmanı: Salih Bezci
Statik Proje: Yüksek Proje
Mekanik Proje: Metta Mühendislik
Elektrik Proje: Akay Mühendislik
Peyzaj Projesi: Promim Proje
Yangın Danışmanı: Karina
Kiralama Danışmanı: Jones Lang LaSalle Turkey
İnşaat Uygulama Koordinatörü: Sonay Ozar, Söğütözü İnşaat

  • 06_amada%20hayat%20soka_s.jpg
  • 07_armada%20vaziyet%20plan_s.jpg
  • 05_armada%20hayat%20soka_s.jpg
  • 04_armada%20geliim_s.jpg
  • 03_armada%20hayat%20soka_s.jpg
  • 08_armada%20kesit_s.jpg
  • 01_armada%20hayat%20soka_s.jpg
  • 00_armada%20geliim_s.jpg

Güncelleme Tarihi:
03.02.2015
Bu belge: 6235 kez okunmuştur.
 
Web Uygulama: AdaNET