TSMD
 
 
istanbulsmd
izmir smd
Semra Teber YENER
 
1978'te ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden (BA), 1986'da Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nden (Ecole D'Architecture Paris-Villemin) (DPLG), mimarlık diploması aldı.

Université de Paris-I / Panthéon-Sorbonne'dan Şehircilik Yüksek Lisans ve 1984'te aynı okuldan Doktora derecelerini aldı. 1979-88 arasında, Paris'te (J. Kalisz, L.Soria, C. Vasconi ile) çeşitli mimarlık ve kentsel tasarım projeleri üzerinde çalıştı. Berkeley, California üniversitesi'nde (UC Berkeley), "İleri Telekomünikasyon Teknolojilerinin Kentsel Gelişme ve çalışma Mekânı üzerindeki Etkileri"ni inceleyen Postdoctoral çalışması, Fransa ve ABD'de yayımlandı. 1991'de Ankara Kent Girişi Proje Yarışmasında 1. lik ödülü aldı. 1991'de, Türkiye'de Tektonika Ltd.'ni kurdu. Ankara - Eryaman'da 7000 konutluk kentsel yerleşim projesi uygulandı. ODTÜ-Teknokent ve Hacettepe-Teknokent'in kavramsal yapısı ve kentsel tasarım projelerini hazırladı ve ilk binalarının mimari projelerini yaptı. 2000'de, ODTÜ Koleji Kültür Merkezi yapısı ile Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi "Mimarlıkta Yeni Arayışlar" ödülü aldı. Uygulama aşamasındaki Ankara Merkezi İş Alanı Kentsel tasarım projesini hazırladı.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, kültür ve alışveriş merkezleri, büro, eğitim, konut yapıları, vb. proje ve uygulamaları bulunmaktadır. Katıldığı çeşitli proje yarışmalarında ödülleri vardır. Serbest mimarlığın yanı sıra öğretim üyeliği, danışmanlık, vb yapmıştır. Paris Bölgesi Mimarlar Odası ve TSMD üyesidir.

 
Web Uygulama: AdaNET